Celem programu Golden Five, jest wsparcie uczniów narażonych na ryzyko marginalizacji. Kierowany jest do rad pedagogicznych, nauczycieli, oraz wychowaców klas od IV szkół podstawowych do klas I szkół ponadpodstawowych. Rozwój umiejętności nauczycieli w radzeniu sobie z różnorodnością w klasie, przekłada się na poprawę funkcjonowania uczniów w różnych obszarach życiowych.
Na podstawie badań i literatury z zakresu potrzeb oraz funkcjonowania młodych nastolatków, Autorzy wyróżnili pięć kluczowych obszarów, które mają istotny wpływ na motywację uczniów do nauki, ich postawy wobec szkoły i osiągnięcia edukacyjne. Nauczyciele uwzględniają te obszary w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej w klasie.
Obszar 1: Zarządzanie klasą
Cele: tworzenie sprzyjającej atmosfery koncentracji i pracy w klasie., motywowanie uczniów do nauki., kształtowanie postaw prospołecznych i wartości w klasie.
Obszar 2: Budowanie relacji
Cel: Budowanie pozytywnych, bezpiecznych relacji między nauczycielem a uczniami, opartych na wzajemnym szacunku i zaangażowaniu.
Obszar 3: Klimat społeczny
Cel: Stworzenie klimatu społecznego w klasie sprzyjającego nauce, motywacji, pozytywnemu poczuciu własnej wartości i dobrym relacjom.
Obszar 4: Nauczanie dostosowane
Cel: Poprawa osiągnięć edukacyjnych uczniów, wzmacnianie motywacji i budowanie poczucia własnej wartości.
Obszar 5: Relacje rodzina-szkoła
Cel: Promowanie współpracy między rodzicami a szkołą w celu poprawy osiągnięć edukacyjnych i zaangażowania społecznego uczniów.
Do każdego z tych obszarów przygotowano listę kluczowych zasad postępowania nauczyciela, które powinny być stopniowo wdrażane w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Skuteczność programu wynika nie tylko z samych zasad, lecz również z celowego, systematycznego i jednoczesnego stosowania wielu działań przez dłuższy czas.
Realizatorzy programu Golden Five

Szczegóły realizacji
Zakres tematyczny: Wspieranie postępów edukacyjnych i rozwoju osobistego uczniów, szczególnie tych narażonych na ryzyko marginalizacji.
Adresaci programu: nauczyciele, wychowawcy klas od IV szkół podstawowych do klas I szkół ponadpodstawowych
Czas trwania programu: 12 godzin lekcyjnych (możliwość podziału na bloki)