Szkolenie wprowadzające dla trenerów Centrum Działań Profilaktycznych

Na początku lipca odbyło się szkolenie wprowadzające dla trenerów CDP. To były cztery dni intensywnego wysiłku i pracy, ale także inspiracji i powrotu do krainy dziecięcych zabaw – tak w skrócie można opisać wprowadzające szkolenie trenerów CDP. O jego uczestnikach można powiedzieć wiele… dobrego! Każdy z innym bagażem doświadczeń – od emerytowanego policjanta, przez pracownika więzienia po doświadczone pedagożki i młodych psychologów – wszyscy zjednoczeni w misji CDP, czyli nauczaniu dzieci i młodzieży.

Co trenerzy myślą o profilaktyce?

Profilaktyka jest tylko tak skuteczna, jak osoby, które ją wykonują. Trenerzy zwrócili uwagę m.in. na istotność relacji i wzajemności oddziaływań w pracy z grupą. Ich główny wniosek zamyka się w słowach Junga: „Spotkanie dwóch osób jest jak kontakt dwóch substancji chemicznych: jeśli jest jakaś reakcja, obie są transformowane”. Jaka jest reakcja, gdy wstępuje się w krąg trenerów? Pozytywna! Towarzystwo akceptujących i otwartych osób niesie ze sobą efekt, który można by określić mianem terapeutycznego. Trenerzy podkreślali także jak ważna jest uważność w kontaktach z grupą
i zauważanie subtelności, które często przechylają szalę sukcesu w pracy z młodymi ludźmi. Ostatecznie najważniejszym narzędziem pracy profilaktycznej jest trener(ka). Dlatego tak istotne jest, żeby był autentyczny w kontakcie z grupą.

Dlaczego 20 dorosłych ludzi rzuca kolorową piłką i bawi się kredkami?

Najlepiej jest uczyć się przez własne doświadczenie, dlatego każde omawiane ćwiczenie, było przeprowadzane w grupie. Wierzymy, że przed przeprowadzeniem danej formy wśród dzieci i młodzieży, należy ją najpierw sprawdzić na sobie. Dlatego, gdy w trakcie szkolenia przedstawiana była nowa forma integrująca grupę – wszyscy brali w niej udział. Następnie uczestnicy dzielili się spostrzeżeniami o procesach, które zachodziły pod wpływem interakcji. Różnorodność doświadczeń trenerów pozwalała także na dzielenie się wiedzą. Niezależnie od wielkości problemu, zawsze udawało się odnaleźć rozwiązanie, bez zbędnego psychologizowania. Praktyka przeplatana była krótką treściwą teorią, która tłumaczyła rozmaite tajniki życia psychicznego jak: agresja, lęk czy mechanizmy uzależniania się. Oczywiście nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria jednak nawet ona może być nieskuteczna, jeśli pozostanie niezrozumianą. Dlatego wykładowi towarzyszyły proste formy wizualne objaśniające materiał.

 

Za kulisami szkolenia.

Organizatorem, prowadzącym oraz pomysłodawcą wydarzenia był Dawid Droździkowski – psycholog, trener, profilaktyk i socjoterapeuta. Trenerzy kształcili się w kocim domu, czyli biurze CDP, miejscu, w którym drzwi zawsze są otwarte, a w najmniej oczywistych miejscach odpoczywają koty. Przepyszne obiady oraz wytchnienie od skwaru i plener do zdjęć zapewniły nam Magnum Sal. W szkoleniu wzięło udział blisko 20 trenerów z całej Polski. Wydarzenie było ciekawym i otwierającym głowę doświadczeniem, które naładowało zespół nową energią na nadchodzący czas pracy w szkołach.