Dzieci w sieci

Tematyka: Internet, warsztaty behawioralne
Forma zajęć: szkolenie uzależnienia behawioralne
Czas trwania: 60 min.
Ilość uczestników: do 50 osób

Szkolenie dla rodziców uzależnienia behawioralne, internet. Ciężko wyobrazić sobie życie we współczesnym świecie bez Internetu. Przez wielu ludzi został on wręcz okrzyknięty najważniejszym wynalazkiem w historii ludzkości i czynnikiem, który w największym stopniu przyczynił się do przyspieszenia rozwoju naszego gatunku. Niestety, jako medium, które w tak krótkim czasie, tak silnie zmieniło nasze życie, wniosło do niego również wiele nieznanych wcześniej zagrożeń. Na ich oddziaływanie z różnych powodów najbardziej narażeni są jego najmłodsi użytkownicy.

Podczas szkolenia poruszane są takie zagadnienia, jak anonimowość w Sieci, cyberprzemoc, czy grooming. Przedstawione zostają również charakterystyki typowych obszarów, w których te i inne zagrożenia występuję. Jest więc mowa o komunikatorach internetowych, czatach, portalach społecznościowych i randkowych, a także stronach z treściami pornograficznymi. Szczególną uwagą zostaje też poświęcona uzależnieniu od Internetu i gier komputerowych.

Rodzice są informowani o konieczności uczulania swoich dzieci na zwracanie przez nie uwagi na informacje, które zamieszczają w Sieci, a które mogą być wykorzystane przez inne osoby w złych celach. Nieodłącznym elementem zajęć jest prezentacja sposobów chronienia dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami Internetu oraz rodzajów interwencji w wypadku rozpoznania już istniejących problemów.