Jak działa stres i czy jest nam potrzebny …?

Wojna na Ukrainie , Covid-19 – Trening Redukcji Stresu. Jak możemy pomóc osobą doświadczającym stresu?

Trening Redukcji Stresu

Trening Redukcji Stresu

Stres to nic innego jak  fizjologiczna reakcja organizmu na zagrożenie/szansę.  Zespół objawów, który zwykliśmy nazywać stresem, to w rzeczywistości reakcja mobilizacyjna, mająca za zadanie przygotować człowieka do walki lub umożliwić mu szybką ucieczkę.

W chwili zagrożenia, rozpoczyna się łańcuch pobudzenia neurohormonalnego, obejmujący kolejno podwzgórze, przysadkę mózgową oraz korę nadnerczy, która wydziela adrenalinę i noradrenalinę. Hormony, które odpowiadają za spięcie mięśni, przyspieszone bicie serca, rozszerzenie źrenic, pocenie się, , niepokój ruchowy, brak apetyt. W czasie reakcji stresowej wydzielany jest również kortyzol.

Kiedy minie zagrożenie reakcja stresowa w organizmie powinna się zakończyć się, a organizm powrócić do stanu równowagi. W rzeczywistości sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej niż te, które towarzyszyły ewolucji człowieka i powstawaniu tych mechanizmów.

W dzisiejszych czasach źródłem stresu są bardzo często sytuacje społeczne (np. wojna w Ukrainie, pandemia Covid-19), a walka ani ucieczka nie są tu wskazane. Bardzo często reakcja stresowa przeciąga się na bardzo długi czas, a w organizmie dochodzi do wzmożonego wydzielania kortyzolu, który działa na niego destrukcyjnie. Dochodzi do sytuacji, że nie wiemy, jak się uspokoić w codziennych stresujących sytuacjach.

W niektórych przypadkach stres towarzyszący codzienności okazuje się być tak silny, że odstresowanie stanowi poważny problem. Niektóre tradycyjne sposoby redukcji stresu takie jak zdrowa dieta, sport, regularny ruch czy przebywania na świeżym powietrzu nie są skuteczne. Uważamy, że warto włączyć także metody radzenia sobie ze stresem oparte na badaniach naukowych i praktyce.

Techniki relaksacyjne pomagają znacząco zredukować uczucia lęku, niepokoju, obniżyć ciśnienie i poradzić sobie z napięciem emocjonalnym. W stanie relaksacji poziomy hormonów „stresowych”, takich jak adrenalina oraz kortyzol, zmniejszają się, serce zwalnia rytm, mięśnie stają się rozluźnione, a do mózgu dopływa więcej krwi.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na nasz warsztat Trening Redukcji Stresu. Zajęcia realizujemy zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Nowe zajęcia | Centrum Działań Profilaktycznych (cdp-szkolenia.pl)