ZAGROŻENIA CYWILIZACYJNE

Tematyka: ryzyko związane z nowymi technologiami
Forma zajęć: warsztat
Czas trwania: od 2 godzin lekcyjnych

Niektóre trendy mają negatywny wpływ na jakość życia młodych ludzi, ich relacje z rodziną i rówieśnikami.

W trakcie warsztatu o mediach społecznościowych uczniowie dowiedzą się jak rozsądnie korzystać z Facebooka, co wartościowego można osiągnąć za jego pomocą, a co może mieć szkodliwy wpływ na ich funkcjonowanie. Określą także, które potrzeby zaspokajają social media i jak można je zaopiekować w bardziej świadomy sposób.

W trakcie warsztatu o fonoholizmie uczniowie dowiedzą się jak korzystać z telefonu w pożyteczny, a nie szkodliwy sposób. Zastanowią się także jakie potrzeby zaspokajane są za pomocą telefonu i jak z nimi sobie poradzić w codziennym życia, w inny sposób. 

W trakcie warsztatu o anonimowości w sieci uczniowie zastanowią się czym jest anonimowość, jakie są granice wolności w sieci i jakie konsekwencje czekają ich za zachowania niezgodne z prawem. Ponadto dowiedzą się jak bezpiecznie korzystać z internetu, jak chronić swoje dane oraz jakimi sposobami mogą zostać one od nich wyciągnięte.

W trakcie warsztatu o relacjach nawiązywanych w sieci “Bezpieczne smyki” dzieci zyskają świadomość, jakie zagrożenia i skutki grożą im w związku z przestępcami internetowymi. Nabędą umiejętności, dzięki którym będą skutecznie reagować na zachowania obcych osób w sieci, korzystając także z wiedzy i wsparcia rodziców oraz nauczycieli.