Tresura stresu

Tematyka: warsztaty radzenia sobie ze stresem
Forma zajęć: szkolenie dla nauczycieli/ szkolenie dla rodziców
Czas trwania: 3 godziny lekcyjne.

Nikogo nie trzeba chyba specjalnie przekonywać o tym, że praca w szkole może być bardzo stresująca. A zestresowany nauczyciel, to nie tylko mniej wydajny pracownik, ale często również gorszy dydaktyk i wychowawca. Dzieje się tak, ponieważ przewlekły stres fatalnie wpływa na całokształt fizycznego, psychicznego oraz społecznego funkcjonowania człowieka. Jest również, jak pokazują badania, najsilniej działającym pojedynczym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie syndromu wypalenia zawodowego.

Czy oznacza to jednak, że można (i powinno się) całkowicie wyeliminować stres ze swojego życia? Otóż nie. Stres jest bowiem człowiekowi niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i towarzyszy praktycznie każdej – nieważne dobrej czy złej – zmianie w naszym otoczeniu. Stanowi raczej coś w rodzaju cienia towarzyszącego niemalże wszystkim ważniejszym decyzjom, które podejmujemy. Nie można jednak pozwolić, żeby cień nas przerastał i przesłaniał nam wszystko wokół.

Prowadzony przez psychologa warsztat profilaktyczny składa się z dwóch części. W pierwszej z nich uczestnicy zapoznają się, między innymi, z pojęciami dobrego i złego stresu, mechanizmami powstawania reakcji stresowych oraz konsekwencjami zdrowotnymi doświadczania przewlekłego stresu. W drugiej natomiast zostaną przećwiczone praktyczne sposoby radzenia sobie ze stresującymi wydarzeniami, w tym również cieszące się ostatnimi czasy ogromną popularnością techniki relaksacyjne.